UK0,M<$b@mevgɦmJ8s =-bU#b5')byiDz)%2.&_NKpGtJ|QGdr:>Fj0rA ؞F&!| 4`,mz3[

Is this perhaps the best example of a luxury good? Why does saffron cost £10,000 per kilo?

This Business Insider clip highlights the difficulties in producing saffron, with over 40 hours of labour required to produce 1 kilogram of the spice, made up of 450,000 strands of saffron, or 150,000 flowers. This clip details exactly why the spice is so sought after, and so expensive. It is fascinating from a microeconomics perspective!

Why real saffron is so expensive

Subscribe to email updates from the tutor2u Economics

Join 1000s of fellow Economics teachers and students all getting the tutor2u Economics team's latest resources and support delivered fresh in their inbox every morning.

You can also follow @tutor2uEconomics on Twitter, subscribe to our YouTube channel, or join our popular Facebook Groups.

Job board

Lecturer in A-Level Business Studies

Hartpury College of Further Education, Gloucestershire

Teaching Vacancies

Recruitment

Advertise your vacancies with tutor2u

Much cheaper & more effective than TES or the Guardian. Reach the audience you really want to apply for your teaching vacancy by posting directly to our website and related social media audiences.

Find our more ›

Advertise your teaching jobs with tutor2u