Unit cost | Topics | tutor2u Business

The average production cost per unit.

From the Reference Library

Topic Teaching Resources

Individual teaching resources for delivering specific topics, including teaching instructions.

  • In this short business simulation, students become the directors of a business producing pies and are in competition with several other firms. Their aim is to compete for new custom...

    £5.00 (+VAT)

    The Pie Factory
  • Teaching Vacancies

    A New Home for tutor2u Resources

    We've just flicked the switch on moving all our digital resources to instant digital download - via our new subject stores.

    For every subject you can now access each digital resource as soon as it is ordered. This will always be the latest edition of each resource too (and we'll update you automatically if there is an upgraded version to use).

    Simply add the required resources to your cart, checkout using the usual options and your resources will be available to access immediately via your mytutor2u account.